VČELY LETÍ DO MATEŘSKÉ ŠKOLY

autor: | 12. dubna 2023

Jaro už je tu. Sluníčko probouzí rostlinky a zvířátka. Děti v Mateřské Škole Pražská v Doksech přiletěl navštívit pro život nezbytný kamarád z hmyzí říše.
VČELKY! A dokonce živé. Pojďme se s dětmi podívat, jak probíhal projekt „Den se VČELOU“.

Se včelařkou Péťou, která nám ukázala a vysvětlila, co ke své práci u včel potřebuje, jsme se i my přeměnily ve včelaře. Navlékly si včelařský klobouk, a když vylétla včelka z úlu, zadýmily jsme dýmákem. Vytahování plástů z úlu bylo vzrušující a velmi poučné. Jenže ze včelařky Péti se pak najednou vylíhla včelí královna Petranda, provedla nás včelím světem zblízka a viděly jsme nevídané. Společně jsme ještě poprosily včelky v úlu, zda by se rozdělily o trochu medu a my mohly ochutnat. Rozdělily, ten byl slaďoučký. Abychom si vyzkoušely, jak nelehký úděl včely mají, královna Petranda nás proměnila v pilné včely. Vykouzlila louku plnou květin bohatých na pyl a my se s chutí pustily do sběru. Opravdu to nebyl lehký úkol, ale hra nás moc bavila.Zážitky pro nás nekončily. Byl připraven koutek s výrobou svíček z pravého včelího vosku, které jsme si odnesly na památku, jak to vonělo. Opravdu neskutečně zajímavé bylo interaktivní centrum, kde jsme viděly a mohly si osahat model životního cyklu včely, opravdový rámeček s plodem, pylem a medem, mikroskopy s částmi těla včely. Velkým překvapením mezi těmito zajímavostmi, se kterými se běžně nesetkáme, byly živé včely na plástu. Plno legrace jsme si užily při závěrečném fotografování, kdy jsme byly vypodobněni jako malé včelky. Byl to báječný den, teď už se včel nebojíme.Velké poděkování patří MŠ Pražská, Doksy, za spoluúčast na realizaci projektu „Den se VČELOU“.

Petra Bubníková