Únor u Berušek

autor: | 5. března 2020

Zdravé BeruškyDSC02442

V únoru, když vládne venku zima a chlad, řádí všude kolem nás bacily. Proto jsme se u Berušek rozhodli, že jim rozhodně nedáme šanci a budeme proti nim bojovat vší silou. Náš souboj jsme započali poznáním nepřítele – zákeřní bacily a bakterie sice nejsou vidět, ale díky experimentu s bramborou a špinavýma rukama se nám ve sklenici pomnožily a my jsme tak odhalili, jak vypadají. Potom jsme si povídali o lidském těle, co kde máme a jak vše funguje – s pytlíky znázorňujícímu plíce jsme zkusili proces dýchání, mapovali jsme dlouhou cestu každého sousta trávicí soustavou, dozvěděli se něco o modřinách, vyzkoušeli si ošetření drobných odřenin a ranek s pomocí náplastí a obvazu a naučili se, jak se chovat při úrazu. Jako správní biologové jsme se i sami změřili a zvážili, zjistili jsme tak, která z Berušek je nejmenší, největší, nejlehčí a nejtěžší.
Naše bádání pokračovalo dentální hygienou. Rádi se usmíváme, proto chceme mít zdravé a bílé zoubky. Pátrali jsme po tom, jak zoubky rostou, k čemu je máme, čím se živí zákeřní oškliváci, kteří naše ústa obývají a jak s nimi zatočit. Naučili jsme se o své zuby správně pečovat a používat spoustu pomůcek, které nám v čištění pomáhají.
Paní učitelka nám zahrála divadélko – pohádku o Otesánkovi, který jedl a jedl, mámu, tátu snědl a málem praskl. My už teď ale víme, co jíst, abychom byli zdraví a jaké potraviny a nápoje naopak našemu tělíčku neprospívají, ba dokonce mohou uškodit. A protože nechceme dopadnout jako Otesánek, nezapomněli jsme ani na pohyb – venku, v tělocvičně i ve školce jsme cvičili, běhali, skákali, posilovali i protahovali a nemoci se nám teď už vyhýbají obloukem.

Martina a Anička