Pekař peče housky

autor: | 1. března 2019

Ekovýlet do HejnicP1090269
Ve čtvrtek 28. února 2019 se starší děti z celé školky vypravily na výlet do střediska ekologické výchovy v Hejnicích. Po příjezdu jsme se rozdělili na 2 skupiny. Pro každou skupinu dětí byl připraven jiný program. Na Berušky a Motýlky čekal úžasný program s názvem „Pekař peče housky.“ A začali jsme všichni pěkně od začátku. Na políčko jsme zasadili semínka, zahráli si hru, jak semínko roste, zralé klásky sklidili, obilí cepy vymlátili, odvezli do mlýna, kde nám namleli mouku a pečení mohlo začít. Všechny děti si vyhrnuly rukávy, oblékly zástěrky a s velkou chutí začaly tvořit kvásek, podle pokynů hodné tety Elišky a Věrky. Než jsme si zahráli pohybovou hru s básničkou o pekaři, kvásek se nám hrnul z hrníčku, skoro jako v pohádce Hrnečku vař. Příprava těsta tedy mohla začít. A tak se přisypávala mouka, rozklepávala vajíčka, přidávalo mléčko, máslo a sůl a míchalo a bagrovalo a hnětlo těsto, aby bylo takové, jaké má na křupavé housky být. Potom jsme ho přikryli peřinkou a dali pěkně odpočinout. Dětem se ale odpočívat nechtělo, a tak měly hodné tety připravené další hry a hádanky. Když těsto nadzvedávalo peřinku, rozdělili jsme ho a každý dostal kousek, ze kterého si upletl svou housku ze třech žížalek a posypal si ji mákem nebo sezamem. A za malou chvíli se z pece začala linout přenáramná vůně, až se sliny sbíhaly. Na houskách jsme si hned pochutnat nemohli, byly horké, ale všichni jsme dostali dobrý oběd, abychom se posilnili před zpáteční cestou.

Martina a Markéta