Noc s Andersenem

autor: | 16. srpna 2011

andersen_2011_138_0 Každá noc má své kouzlo. Ne každá je však kouzelná.
Nos s Andersenem je kouzelná od večera až do samého rána. A jako každoročně i letos měla své neopakovatelné kouzlo pro 23 školkových nocležníků.
1. dubna úderem 18. hodiny se do školky v Pražské ulici začali scházet Manky, Rumcajsové, Cipísci, víly Amálky, vodníci, motýli Emanuelové a další postavičky z nádherných knížek spisovatele Václava Čtvrtka, který by letos oslavil sté narozeniny.
Posilněni večeří se účastníci pohádkového setkání vydali na návštěvu do městské knihovny s nadějí, že se zde sekají se světoznámým pohádkářem H. Ch. Andersenem.
Přesně ve 20 hodin začala v dětském oddělení městské knihovny v Doksech ta pravá kouzelnická noc. Během následující hodiny se v podání dvou kouzelnických učňů a mistra magie Jaroslava Kunce čarovalo, kouzlilo, začarovávalo, odčarovávalo a přičarovávalo vše, nač si jen obyčejný smrtelník pomyslí. Nakonec si všichni návštěvníci magickou formulí „Sním salám, sním“ vyčarovali sladkou odměnu na cestu zpátky do školky.
Tam se večerní poutníci pohodlně posadili na kouzelný koberec, aby mohli v klidu sledovat další část výjimečného večera. Čekala na ně popletená loutková pohádka v podání Jirky Herana. Děti se musely hodně snažit, aby pomohly Jeníčkovi a Mařence utéct zlé ježibabě z lopaty. Do pohádky totiž zabloudila princezna Jasněnka a drak Tříhlavák, kteří děj klasické pohádky od základů změnili.
Kouzelná noc se blížila k půlnoci, když přítomné děti, které stále doufaly, že se setkají s H. Ch. Andersenem, okouzlil tanec tří nočních motýlů.
Před uložením do spacáků přišla chvíle fyzického i psychického zklidnění a uvolnění v podobě pomalého jógového cvičení pod vedením Lucky Vrabcové. Následovalo míčkování, které děti v naší školce znají a už více než měsíc praktikují s paní učitelkou Zdeňkou Mócovou.
Když se malí Anderseni hodinu po půlnoci zavrtali do svých pelíšků a ukládali se ke spánku, konečně se dočkali. Přišel za nimi sám Hans Christian Andersen, aby je doprovodil do říše snů a pohádkových přání četbou – tentokrát z knížky Václava Čtvrtka O vodníkovi Čepečkovi.
Letošní školkoví účastníci pohádkové noci s Andersenem děkují všem, kteří pro ně připravili program ve školce i v knihovně a strávili s nimi noc plnou kouzel a překvapení.