Noc s Andersenem 2016

autor: | 4. dubna 2016

Večer na zámkuP1150562

Letošní nocování s Andersenem se neslo v duchu legendární Noci na Karlštejnu. Nechyběla hudba, tanec, rytířská klání, královská večeře i snídaně, zlaťáky i drahokamy, princezny i rytíři… ale hlavně nechyběl císař Karel IV. Dokským zámkem nás provedla Renata hraběnka na Doksích a Bezdězi, která nás seznámila s historií dokského zámku, s jednotlivými majiteli zámku, poodhalila tajemství Bílé paní Alžběty a její dcerky Elišky. Pozvala nás do svých komnat, kde na nás čekal převzácný host císař Karel IV. se svoji družinou. Císař Karel IV. byl velice přívětivý, vyprávěl nám o svém dětství a mládí, o svých manželkách i o svém kralování. Připil si s námi znamenitým vínem a vyzval nás, abychom ho následovali a zúčastnili se různých kratochvílí, na které sám dohlížel. My jsme mu na oplátku zatančili středověky tanec. Hodinu a půl před půlnocí nás císařovi rytíři vyprovodili k zámecké bráně a rozloučili se s námi. Ve školce už na nás čekala veselá loutková pohádka o popletené perníkové chaloupce. Ještě se nám však nechtělo spát, čekali nás totiž ještě 4 tvůrčí dílny. Navlékali jsme královské náhrdelníky, vytvářeli jsme královské obrázky zvláštní ubrouskovou technikou, vyráběli jsme středověké sádrové odlitky a ze speciální hlíny vznikaly překrásné rybičky, které pro tento večer symbolizovaly vybudování Velkého rybníka – Máchova jezera Karlem IV. Všem princeznám, rytířům, dvorním dámám i pážatům se krásně usínalo, neboť je svým laskavým pohádkovým hlasem uspával sám císař Karel IV. Předčítal jim Pověsti Máchova kraje od spisovatele Vladimíra Resla.

I. Moudrá